Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG a RECENZE
  3. BLOG
  4. Montessori, fyzioterapie a všechno se vším souvisí

Montessori, fyzioterapie a všechno se vším souvisí

Již delší dobu přemýšlím nad tím, že napíši článek a natočím video. O tom, jak RR používám při své práci fyzioterapeuta, o tom, jak na RR cvičit o tom, jak je skvělý:). Ano využívám ho dost, zařazuji ho do senzomotorické dráhy mezi balanční čočky a úseče, snažím se na něm edukovat správný stoj a pocit zakořenění (ono zakořenit se do plovoucí podlahy jde dost blbě:) a v neposlední řadě sama na něm „jen tak“ stojím a procházím se v pracovně, což je v pracovní době docela dobrý stimul.

No a teď k tomu videu. Celý podzim jsem to nosila v hlavě a nějak se to nedařilo zformulovat. A pak jsem jednoho dne přišla z práce domů a naše nejmenší dcerka se zrovna bosa procházela po bytě. A pak si sedla na RR a seděla. Tak jsem ji k tomu sedu přisunula pár montessori pomůcek. Ať jen tak nesedí a trénuje jemnou motoriku. Dostala tedy geoboard a gumičky. A já si šla uvařit čaj. Po chvilce se vrátím, rychle beru foťák do ruky a natáčím. A zbytek není třeba popisovat.

Začala jsem více přemýšlet o Montessori a fyzioterapii vůbec a přemýšlela, zda to vlastně nějak spolu souvisí. Na pomoc jsem si vzala tuto definici. „Montessori je založeno na myšlence, že děti jsou schopny vlastního rozvoje a že mohou dosáhnout svého nejvyššího potenciálu, pokud jsou podporovány v prostředí, které je v každé fázi jejich vývoje přesně šito na míru jejich potřebám“.

Jaké jsou to tedy podmínky? Můžeme spekulovat nad tím, jestli by si ty gumičky navlékala na nohy, když by měla bačkorky, také můžeme spekulovat nad tím, jestli by dělala totéž, když by seděla jen tak na podlaze. Každopádně to pro mě bylo zajímavé pozorovat. Krásně si procvičila koordinaci, trénovala stabilitu a aktivovala břišní svaly (zkuste si v sedě na zemi zvedat nohy nad podložku:). No a já si v klidu vypila čaj. Kéž umíme v tomto světě, kdy se sami neustále ptáme, je toto správně?,  jen tak se zastavit a být.

 

Pavla Brandová

Fyzioterapeut

Dětská rehabilitační léčebna Vesna, Janské Lázně

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Každý měsíc jeden model RootyRUG za zvýhodněnou cenu. Chcete o tom vědět?
COPYRIGHT ROOTYRUG 2015 - 2023 - ALL RIGHTS RESERVED.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz