- Úvod
- O noze a botách
„Nejdříve to nejdůležitější: dětská noha nepotřebuje žádné boty.“
Dr. Wieland Kinz
Nohy v botách
Výběrem bot a tím, jak a kde necháváme děti chodit, jim dáváme základ pro zdravé nohy po zbytek života. Je skvělé, že si to dnes rodiče uvědomují a věnují výběru bot velkou pozornost. Snaží se tak předcházet problémům s nohama, které si sami často nesou už z dětství. Právě proto chtějí u svých dětí dělat věci jinak a lépe.
Ještě dříve, než začnou děti chodit, dostanou na nohy první capáčky. Následuje pečlivý výběr botiček pro první krůčky. Z bot na ven přezouváme děti do bačkůrek a pak znovu do botiček. Dětské nožičky tak chráníme před zimou, vlhkem i zraněním. Ale nepřeháníme to? Dnešní děti jsou zavřené v botách průměrně 9 až 11 hodin denně, jejich nohy se podle bot formují a jen zřídka zažijí pocit volnosti a radost z bosé chůze.
Donedávna se přistupovalo k botám jako k prvku, který měl nohy stabilizovat a udržovat nožní klenbu v žádoucím postavení. Klinická vyšetření však jasně ukazují, že přílišné tlumení nárazů je příčinou potíží se šlachami a svaly. Odpružené a silné podrážky poškozují stabilitu a vedou k chronickému přetěžování, před kterým by údajně měly naopak chránit. Nohy ztrácí svou přirozenou funkci a schopnosti.
Nohy osvobozené a zdravé
“Základem zdravých a aktivních dětských nohou je chůze naboso, vhodná obuv a cílevědomé cvičení”, říká Dr. Christian Larsen, který se zabývá vývojem nohou. Rodiče ovšem obvykle věnují pozornost jen jednomu z těchto bodů - obouvání. Přitom i ta nejkvalitnější bota je stále jen bota. Nohy jsou v ní “uvězněné”, ztrácí kontakt s terénem a přichází o mnoho vjemů.
Proto je dobré umožnit dětem každý den alespoň chvíli volnosti a pohybu bez bot. Dopřát jim svobodu, relaxaci i nové stimuly. Dojde ke zlepšení citlivosti jejich chodidel, senzomotoriky a koordinace. Díky bosé chůzi se dětem vyvinou silné, zdravé a správně formované nohy a odpadne polovina problémů v dospělosti.
Není třeba se obávat ani tvrdého povrchu nebo nerovností. Chodidla jsou inteligentní a informují mozek o charakteru terénu. Nesmí jim v tom ale bránit tlustá podrážka. Svaly a šlachy pracují na tvrdém povrchu mnohem ostražitěji a tím chodila i klouby chrání.
Nechte své děti běhat bosé po trávě, písku nebo v lese rozhodně jim to prospěje. Děti můžete nechat chodit naboso i doma jen nezapomeňte na protiskluzové ponožky nebo vhodnou podložku.