Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG a RECENZE
  3. RECENZE
  4. RootyRUG z pohledu trenéra Studia Derde Leven - Můj pohled na „kořenáč“

RootyRUG z pohledu trenéra Studia Derde Leven - Můj pohled na „kořenáč“

Můj pohled na „kořenáč“

Na RootyRUG (v překladu kořenový kobereček) mě přivedla náhoda při brouzdání internetem. No, náhoda není asi to správné slovo. Šel jsem proti tomu vlastně naproti. Proč? Chodidla jsou důležitou součástí mé praxe, mých pohybových terapií, mého vnímání těla jako celku. Noha je mistrovské dílo:-) Silné a zdravé nohy představují jednu z kritických složek celkového dobrého zdraví. A pokud to chceme vnímat, dávají nám spoustu informací, vjemů, pocitů.

Pamatuji si na první výraznější poznání jejich důležitosti při studiu a školeních konceptu Spiraldynamik (zjednodušeně - inteligentní používání svého vlastního těla) před pár lety. Obohacující zkušenost mě okamžitě vedla k tomu, že jsem je začal vnímat úplně jinak. A poslední dobou se moje pozornost na ně ještě umocnila. Na svém profilu na sociální síti mám řadu 'like' u záležitostí, které s chodidly souvisí. A tak jsem se dostal k této zajímavé pomůcce, která připomíná rozvinuté kořeny stromů v lese. Jsou různě vystouplé, takže skvěle nutí chodidla pracovat, uvědomovat si svoji nerovnovážnou polohu, vyrovnávat balanc a nenechávat tak naši propriocepci chladnou.

Málokdy se pro něco nadchnu, vždy mi nějakou dobu trvá, než něco přijmu za své, pro něco se rozhodnu. Ale u tohoto koberce jsem ke svému překvapení zareagoval hned. Okamžitě jsem napsal email výrobci, že bych měl zájem ho mít ve svém studiu a za pár dní už byl na svém místě. Já osobně doma chodím naboso nebo v ponožkách, venku používám v poslední době převážně jen minimalistickou obuv, takže mi nedělalo problém si na „zvlněný koberec“ rychle zvyknout. Téměř každý den začínám svůj režim tím, že si v rámci své "pohybové snídaně" dopřávám na něm chůzi a různé jednoduché cviky.

Zajímavé byly reakce u klientů - někdo si toho všimnul hned, někdo vůbec, někdo myslel, že je to prostě jen shrnutý kobereček bez smysluplného použití. Postupně jsem ho tedy začal začleňovat do svých hodin. Používám ho na začátku při rozcvičení, v průběhu, ale i na konci. Způsoby se mění pochopitelně od jednotlivých klientů. Od pouhého stání a vnímání polohy těla na nerovném povrchu, přes chůzi v různých podobách až po různé cviky na rovnováhu, pouze s vlastní vahou nebo s pomůckami. V úvodu terapií ho také využívám společně s válci, míčky pro uvolnění a zvýšení elasticity plantární fascie. Jednomu ze svěřenců také výrazně pomohl při rehabilitaci zlomeného kotníku.

Ohlasy? Určitě pozitivní. Klientům to přináší zajímavou zpětnou vazbu. Jsou překvapeni, jak je to příjemné, protože řada z nich vnímá chodidla jako část těla, která je schovaná v botě. Vnímají, jak velký efekt to může mít pro celé tělo. Někteří už o koberci uvažují domů a vedení jedné firmy přemýšlí o pořízení do své protahovací zóny přímo v kancelářích, aby si zaměstnanci mohli ulevovat unaveným nohám.

Pracuji i s mladšími či staršími dětmi a i pro tyto věkové kategorie je to pomůcka zajímavá, tedy spíše hustá :-) O přínosech oni pochopitelně moc nepřemýšlejí, je to prostě "jen" baví.

Závěrem? Nohy jsou naše kořeny, naše spojení se zemí a tento kořenový koberec tohle propojení jen umocňuje a správným používáním zkvalitňuje. Navíc třeba v domácím prostředí se dá používat každý den. RootyRUG doporučuji.

Mgr. Libor Čipel
DERDE LEVEN… aby tělo fungovalo lépe.

http://www.derdeleven.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Každý měsíc jeden model RootyRUG za zvýhodněnou cenu. Chcete o tom vědět?
COPYRIGHT ROOTYRUG 2015 - 2023 - ALL RIGHTS RESERVED.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz