Blog
Dotyk se skutečností
11.10.2019
Dotyk se skutečností
Výraz “Dotyk se skutečností”, jehož autorem je pro mě velký člověk, česko-slovenský herec Martin Huba, mě velice oslovil. Bylo to v kontextu kdo jsme,... číst celé
Jste fanda bosých bot neboli barefoot? Víte, že pro své nohy můžete udělat ještě víc?
05.06.2019 BLOG
Jste fanda bosých bot neboli barefoot? Víte, že pro své nohy můžete udělat ještě víc?
Bosé boty, barefoot boty, barefootky. Trend, který začal před pár lety měnit náhled na to, jak se obouváme. Propadli jste mu také? Nebo je alespoň nos... číst celé
I nohy chtějí znát prstoklad
31.05.2019 BLOG
I nohy chtějí znát prstoklad
Koukala jsem na svého syna, kterému bylo něco přes rok. Sotva se naučil chodit, ale s ohromným zájmem prozkoumával své okolí z jiné perspektivy, než b... číst celé
Zobrazit všechny články

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG a RECENZE
  3. Dotyk se skutečností
11.10.2019

Dotyk se skutečností

Milí přátelé,

několik málo měsíců jsme Vás oslovovali na naší hlavní stránce sloganem “Dotyk se skutečností”. (Pak jsme slogan změnili. Proč a co za tím je, Vám napíšu příště.)

 

Výraz “Dotyk se skutečností”, jehož autorem je pro mě velký člověk, česko-slovenský herec Martin Huba, mě velice oslovil. Bylo to v kontextu kdo jsme, kam kráčíme, respektive jako bychom sešli z cesty hodnot, a vnímání světa kolem sebe. Včetně vnímání nás samotných. Jakoby nám ušla půda pod nohama a nám to vůbec nevadilo. Nebo jsme si toho jenom nevšimli? Tento vypůjčený výraz ve mně stále rezonuje a naskakuje mi, když přemýšlím o budoucnosti našich tří dětí. Ten pocit nejistoty, který mám, když vidím, jak se chytají do pasti všehospasných technologií a různých virtuálních světů na internetu, mi není vůbec příjemný. Kladu si otázky: Budou si umět najít dobrého partnera? Dokáží rozpoznat dobro od zla? O kterou zeď opřou svůj žebříček hodnot? Určitě, mentální evoluce musí pokračovat a i tyto výzvy k ní patří. A mě nenapadá nic lepšího, než podívat se pravdě do očí a zeptat se sebe samého, co s tím udělám já. Já jsem ten rodič a jde o mé děti.

 

Dotyk se skutečnostíAle dotyk také souvisí s fyzickým bytím. (Až mi to připadá divné, když to píšu.)  Fenoménu, který popisuje odtržení od vnímání reálného světa kolem dětí, se říká anglicky “helicopter parenting”, česky helikoptérové rodičovství. Jde o přehnanou starostlivost o dítě ve všech aspektech jeho života (vzdělání, bezpečnost, mentální a fyzická kondice atd.). Jako když helikoptéra létá nad dítětem a sleduje situaci v každé chvíli a vždy zasáhne, když se něco děje. I když ve skutečnosti není třeba zasahovat. Moderní doba v nás postupně gumuje schopnost vnímat skutečný svět, jak ten nehmatatelný, tak i ten hmatatelný. Dnes už děti nevědí, jaké to je spadnout ze stromu nebo klepnout se kladivem po prstu. Jako rodiče jsme jim vydláždili cestu přímo do světa bezpečí a jistoty. Ale bude svět za 10 nebo 20 let bezpečný a jistý? Nevím. I kdyby i byl, bude  určitě lepší, když zvolíme tu na první pohled náročnější cestu. Nebojme se házet dětem klacky pod nohy. Nejde jenom o to být připraven na budoucnost. Zážitky během té cesty mají také svou nenahraditelnou hodnotu.

 

Milí rodiče, často se nás ptáte, jaké to je chodit po kořenovém koberci. Jestli to nebolí, jestli o to děti nebudou zakopávat.

Ne, nebolí to, a nebudou zakopávat. Vrozené smysly jak Vaše, tak i Vašich dětí, dokáží omnoho více než si myslíte. Nepodceňujte je. Ony jenom potřebují příležitost.

Vystupte z helikoptéry, stačí když budete poblíž. A nechte své děti objevovat svět kolem sebe a dotýkat se skutečnosti. Je nádherná.

 

Viktor

zakladatel RootyRUGLíbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 
Facebook
COPYRIGHT ROOTYRUG 2015 - 2019 - ALL RIGHTS RESERVED.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.