Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG a RECENZE
  3. BLOG
  4. Dotyk se skutečností

Dotyk se skutečností

Milí přátelé,

několik málo měsíců jsme Vás oslovovali na naší hlavní stránce sloganem “Dotyk se skutečností”. (Pak jsme slogan změnili. Proč a co za tím je, Vám napíšu příště.)

 

Výraz “Dotyk se skutečností”, jehož autorem je pro mě velký člověk, česko-slovenský herec Martin Huba, mě velice oslovil. Bylo to v kontextu kdo jsme, kam kráčíme, respektive jako bychom sešli z cesty hodnot, a vnímání světa kolem sebe. Včetně vnímání nás samotných. Jakoby nám ušla půda pod nohama a nám to vůbec nevadilo. Nebo jsme si toho jenom nevšimli? Tento vypůjčený výraz ve mně stále rezonuje a naskakuje mi, když přemýšlím o budoucnosti našich tří dětí. Ten pocit nejistoty, který mám, když vidím, jak se chytají do pasti všehospasných technologií a různých virtuálních světů na internetu, mi není vůbec příjemný. Kladu si otázky: Budou si umět najít dobrého partnera? Dokáží rozpoznat dobro od zla? O kterou zeď opřou svůj žebříček hodnot? Určitě, mentální evoluce musí pokračovat a i tyto výzvy k ní patří. A mě nenapadá nic lepšího, než podívat se pravdě do očí a zeptat se sebe samého, co s tím udělám já. Já jsem ten rodič a jde o mé děti.

 

Dotyk se skutečnostíAle dotyk také souvisí s fyzickým bytím. (Až mi to připadá divné, když to píšu.)  Fenoménu, který popisuje odtržení od vnímání reálného světa kolem dětí, se říká anglicky “helicopter parenting”, česky helikoptérové rodičovství. Jde o přehnanou starostlivost o dítě ve všech aspektech jeho života (vzdělání, bezpečnost, mentální a fyzická kondice atd.). Jako když helikoptéra létá nad dítětem a sleduje situaci v každé chvíli a vždy zasáhne, když se něco děje. I když ve skutečnosti není třeba zasahovat. Moderní doba v nás postupně gumuje schopnost vnímat skutečný svět, jak ten nehmatatelný, tak i ten hmatatelný. Dnes už děti nevědí, jaké to je spadnout ze stromu nebo klepnout se kladivem po prstu. Jako rodiče jsme jim vydláždili cestu přímo do světa bezpečí a jistoty. Ale bude svět za 10 nebo 20 let bezpečný a jistý? Nevím. I kdyby i byl, bude  určitě lepší, když zvolíme tu na první pohled náročnější cestu. Nebojme se házet dětem klacky pod nohy. Nejde jenom o to být připraven na budoucnost. Zážitky během té cesty mají také svou nenahraditelnou hodnotu.

 

Milí rodiče, často se nás ptáte, jaké to je chodit po kořenovém koberci. Jestli to nebolí, jestli o to děti nebudou zakopávat.

Ne, nebolí to, a nebudou zakopávat. Vrozené smysly jak Vaše, tak i Vašich dětí, dokáží omnoho více než si myslíte. Nepodceňujte je. Ony jenom potřebují příležitost.

Vystupte z helikoptéry, stačí když budete poblíž. A nechte své děti objevovat svět kolem sebe a dotýkat se skutečnosti. Je nádherná.

 

Viktor

zakladatel RootyRUGLíbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Každý měsíc jeden model RootyRUG za zvýhodněnou cenu. Chcete o tom vědět?
COPYRIGHT ROOTYRUG 2015 - 2023 - ALL RIGHTS RESERVED.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz