Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG a RECENZE
  3. BLOG
  4. Správný vývoj dětské klenby - preventivní rehabilitační program

Správný vývoj dětské klenby - preventivní rehabilitační program

Děti potřebují pohyb, na tom se shodneme všichni. Ráda pozoruji děti v přírodě, vidí překážky, skáčou, balancují, přeskakují, prolézají, podlézají. Není v tom žádná věda, jen my k tomu přistupujeme moc vědecky. Zdravá dětská noha potřebuje překážkySnažíme se jim vytvářet speciální prostředí a speciální cviky, přitom oni potřebují tak málo. Když jako fyzioterapeutka řeším nějakého malého pacienta, jehož maminka přijde s tím, že dítko tak nějak „šmajdá a asi má ploché nohy, poraďte, co s tím“, moje odpověď většinou zní, dopřejte mu dostatek pohybu. Vše totiž se vším souvisí a málokdy je „problém“ v samotné noze. Často přijdete na to, že dítko má slabší bříško a z toho plyne nastavení pánve, kyčlí, kolen a samotné nohy. Když bychom se na tom podívali jen ze směru od nohy nahoru, tedy nasadili ortopedické boty nebo vložky, chůze by se možná na první pohled zlepšila, ale daný „problém“ by to nevyřešilo. Venku je to snadné, doma trochu horší. Stejné dilema stále vidím u bačkorek na doma. Jsem zastáncem toho, že noha potřebuje volnost. Aby mohla správně reagovat na podněty a tyto informace pak posílat dál. Ale k tomu potřebuje právě tyto podněty. A ty podle mne plochá podlaha nenabízí. Inspirovat se můžeme opět v přírodě. Ta nabízí velké možnosti, přímo vybízí, aby se naše tělo zapojilo komplexně. Však si stačí sundat boty a projít se po viklající se kládě. Myšlenkou programu je ukázat, že i doma můžeme naše děti jednoduše motivovat k pohybu. Podlézt židli, projít se na zemi po silném laně, pohoupat se na prkně, plazit se pod stolem. Je tedy nejen o samotném cvičení, ale i o edukaci a určitém životním stylu

Preventivní rehabilitační program je určen pro rodiče s dětmi ve věku od 2 do 6 let. Myšlenkou je aktivace od nožek a souběžně i zpevnění středu těla. Právě s touto věkovou skupinou máme my fyzioterapeuti v ordinacích trochu potíž, protože reflexní cvičení je pro ně náročné a speciální cvičení ještě ne zcela chápou. Proto zde významnou roli musí sehrát rodiče, které je třeba dobře instruovat, poučit a oni sami pak mohou doma vytvořením vhodných podmínek a pomůcek se svými dětmi cvičit.

Program je veden fyzioterapeutem, který každé dítko zhodnotí a případně doporučí individuální terapii. Je veden formou hry. Pro aktivaci používáme kořenové koberce pro děti - ROOTY RUG a pro zapojení středu těla nestabilní plochy, zde konkrétně houpací prkna od UTUKUTU. Délka programu je 60 minut a cvičí se v malých skupinkách.

V současné době probíhá v mateřském centru Karolinka v Trutnově.

Cílem je rozšíření programu do mateřských center a školek.

Pro více informací o programu napište Pavle Brandové na pavla.branda@seznam.cz.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Každý měsíc jeden model RootyRUG za zvýhodněnou cenu. Chcete o tom vědět?
COPYRIGHT ROOTYRUG 2015 - 2023 - ALL RIGHTS RESERVED.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz