Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG a RECENZE
  3. BLOG
  4. Synapse - informační dálnice v každém dítěti

Synapse - informační dálnice v každém dítěti

Synapse - výsledek vnějších podnětů

Když se dítě narodí, v jeho mozku se nachází asi 100 miliard neuronů. Tento počet je stabilní a je dán geneticky. Okamžitě po narození se neurony začínají propojovat, vytvářet tzv. synapse. Každý neuron může vytvářet tisíce synapsí a jejich počet je možné ovlivnit externí stimulací. Čím víc synapsí, tím líp, přičemž nejsnadněji a nejrychlejí se tvoří do tří let života ditěte. Po šestém roku života se již synapse tvoří složitěji a pomaleji. Svědčí o tom i samotný růst mozku. Po narození váží 360 až 380 gramů, v prvním roce již 680 gramů, ve třech letech mozek dítěte dosahuje téměř hmotnosti mozku dospělého, a to 1200 gramů. Všestranná stimulace nejmladších dětí je proto klíčová pro jejich pozdější život a zdraví.

Stimulace, ale jaká?

Někteří odborníci poukazují na přemíru zrakové stimulace a nedostatek podnětů, které rozvíjejí motorické schopnosti dětí. Ředitelka Institutu pro neuro-fyziologickou psychologii Sally Goddard Blythe konstatuje, že některé pětileté děti ve skutečnosti vykazují motorické schopnosti tříletých dětí. Existují děti, které ve věku pěti a více let vykazují novorozenecké reflexy, mají nevyvinutou rovnováhu a koordinaci, a to má dopad na jejich další schopnosti, například koordinaci ruka - oko.

 

 

Zapomenutý podnět

Člověk se odjakživa vyvíjel na povrchu, který byl nějakým způsobem zakřivený, nerovný a stimulující. Dítě bylo nošeno na těle matky nebo bylo pokládáno na zem, která byla zdrojem dalších stimulů, když dítě začalo chodit, zpravidla již znalo matčiny pohybové reakce na nerovnosti anebo mělo nerovnosti částečně prohmatané a prolezené. Na zvládání nerovností se mimo jiné podílí i vestibulární systém. V ploskách nohou se nacházejí receptory, které vestibulárním oblastem v mozku poskytují důležitou informaci o uspořádání povrchu. Díky této informaci si tělo může vypočítat rozložení váhy a přizpůsobit vlastní postoj tak, aby došlo k zachování vzpřímené pozice a rovnováhy. Nerovnosti jsou jedním z nejopomíjenějších podnětů, přitom člověka provázely jeho vývojem a životem odnepaměti. Dítě v raném věku by jim mělo být vystaveno soustavně. I díky nim si vytvoří unikátní synapse pro svůj zdravý motorický vývoj.

Autor: PaedDr. Janka Tóthováwww.nohynaboso.cz

 

Zdroj:

www.wikisofia.cz

www.urbanchildinstitute.org

www.ostrovobjevu.cz

www.nurseryworld.co.uk

www.spdaustralia.com.au

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Každý měsíc jeden model RootyRUG za zvýhodněnou cenu. Chcete o tom vědět?
COPYRIGHT ROOTYRUG 2015 - 2023 - ALL RIGHTS RESERVED.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz