- Štítky blogu
- Úvod
- BLOG a RECENZE
- BLOG
- Rozhovor s fyzioterapeutkou PhDr. Ludmilou Brůhovou
Rozhovor s fyzioterapeutkou PhDr. Ludmilou Brůhovou
Paní PhDr. Ludmila Brůhová vede v Borovanech Regenerační a rehabilitační centrum, zaměřené na komplexní prevenci, diagnostiku a léčbu všech problémů pohybového systému – bolestí zad, kloubů a svalů, funkčních i degenerativních onemocnění, poúrazových a pooperačních stavů Její centrum je současně klinickým pracovištěm Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity pro studenty oboru fyzioterapie.
Zdroj: www.rehabilitaceborovany.cz
Početný tým tvoří fyzioterapeuti zaměřující se na péči o pacienty dětského věku včetně kojenců, dále specialisté na poúrazové stavy pohybového aparátu, a v neposlední řadě také specialisté věnující se pacienům s neurologickým nebo ortopedickým onemocněním.
Při své práci s pacienty využívá mimo jiné i zdravotní koberec RootyRUG - proto jsme se jí zeptali, proč a jak může být prospěšný dětem i dospělým.
Paní Brůhová, vedete rehabilitační centrum. Jaká je vaše filosofie přístupu k pacientům?
Základem terapeutického úspěchu je, podle mého názoru, ukázat pacientovi cestu, jak pracovat se svým tělem a využít všechny možnosti samoléčebných schopností těla každého z nás.
Jaký dopad má z pohledu fyzioterapeuta zanedbávání chodidel na celkové zdraví člověka?
Noha jako taková je pro naše tělo nosnou a opěrnou strukturou, ale současně nám posílá do mozku spoustu informací ovlivňujících stabilitu a kvalitu pohybu celého těla. Pokud tedy chodidlo nějakým způsobem zanedbáváme, určitě můžeme očekávat, že se to dříve či později odrazí na kvalitě pohybu celého těla.
Co lidské chodidlo potřebuje k tomu, aby bylo funkční?
K tomu, aby byla ploska nohy dostatečně funkční, je potřeba dodávat jí v dostatečné míře podněty pro zpracování. Pokud tedy nohu na většinu dne uzavřeme do tvrdé obuvi, podněty se k plosce nedostanou a ploska se časem stane nefunkční.
Doporučujete svým pacientům chůzi naboso v přírodě? Proč?
Chůze na boso v přírodě je ideální způsob, jak plosku nohy udržíte dlouhodobě ve funkčním stavu. Nicméně v naší kultuře to nelze vždy a ve všech ročních obdobích praktikovat. Proto pro tyto účely používáme různé terapeutické prostředky.
Proč nestačí chodit naboso jen doma?
Chůze na boso v domácím prostředí nemusí být vždy zcela vhodná, vzhledem k charakteru podlahových povrchů v našich domácnostech. Ploska potřebuje podněty různorodé, různě odpružené a různě tvarované, tak aby krátké svaly nohy musely aktivně pracovat.
Foto: RootyRUG v ordinaci Rehabilitačního centra
Čím Vás zaujal RootyRUG?
RootyRUG je právě tím vhodným terapeutickým prostředkem, který nám může zpestřit domácí podlahové povrchy ve smyslu různorodosti a imitace přírodních povrchů. Navíc může být vhodným estetickým doplňkem nejen do obývacích pokojů, předsíní, ale i do dětských pokojů. Právě pro děti je stimulace plosek pomocí RootyRUG velice vhodná.
Jaké zkušenosti s ním dosud máte?
Používáme RootyRUG v naší ordinaci jako doplněk terapie u dětí i dospělých nejen u různých funkčních onemocnění pohybového aparátu, kde je nutné nacvičit správný stereotyp stoje a chůze, ale používáme ho i jako terapeutickou pomůcku u široké škaly pacientů s poúrazovými obtížemi.
V čem vidíte přínos tohoto produktu?
Přínos tohoto produktu vidím zejména v možnosti každodenního využití v domácím prostředí.
Doporučila byste RootyRUG rodičům dětí s poruchami rovnováhy a koordinace?
Ano, jednoznačně bych RootyRUG doporučila rodičům dětí nejen s různými obtížemi pohybového aparátu, ale i jako prevenci vzniku plochonoží a vadného držení těla.
Jak jinak může ještě RootyRUG pomoci?
I u dospělých je vhodné doporučit chůzi naboso v domácím prostředí po kořenovém koberci RootyRUG a využít jeho možností pro úlevu unaveným nohám po celodenním pracovním nasazení v různé obuvi.
Jak reagují vaši pacienti na RootyRUG?
Pacienti reagují vesměs kladně a jsou často překvapeni, jak velký efekt může mít tato pomůcka pro pohybový aparát a organismus jako celek.
Děkujeme za rozhovor.