- Štítky blogu
- Úvod
- BLOG a RECENZE
- BLOG
- Zdravá dětská chodidla
Zdravá dětská chodidla
Velké procento dětí, které nastupují do školky, ale i školy, mají problémy s plochýma nohama. Když vezmeme v úvahu, že se dítě narodí zcela zdravé, musíme příčinu hledat v civilizačním způsobu života. Fyziologické postavení chodidel má vliv na správné držení těla a tzv. ploché nohy tak mohou způsobit pozdější bolesti zad, chodidel, nohou celkově a další ortopedické problémy, jejichž řešení se v budoucnu může prodražit.
Správný vývoj a podpora zdravého růstu dětí spočívá v pravidelném pohybu, cvičení, hraní, procvičování kreativity a fantazie pro zvýšení pohybových aktivit. Právě cvičení snižuje riziko snížení či vymizení podélné klenby nožní.
Příkladem jsou národy, u nichž se problém plochých nohou nevyskytuje díky dostatečnému pohybu, cvičení, ale zároveň i chůzi na boso, která je pro správný vývoj chodidla naprosto nezbytná. Choďte s dětmi více ven naboso - nerovné povrchy pomáhají zapojovat svaly, o kterých ani nevíte - tento mechanismus procvičuje celé chodidlo, díky čemuž nahrazuje y ty nejlepší ortopedické pomůcky, které mají pomáhat v boji proti ploché noze. Pohybovat se v botách, které jsou těžké a nepoddajné, je náročné pro dospělého, natož pro dítě. Je však jasné, že to dnes není úplně možné, zejména ve městě.
Alespoň několik chvil denně ve školce, školní družině nebo doma v pokojíčku, si však dětská nožička odpočinout a běhat bosa bez bačkůrek musí. Pomohou i speciální ortopedické pomůcky, kořenový koberec nebo chůze po vysypaných pevných hračkách, tedy chůze po nerovném povrchu.
Vývoj nohy začíná už v kojeneckém věku, kdy se dítě učí stoupnout si, chodit a kdy se musí přizpůsobovat nerovnostem povrchu. V této rané fázi vývoje není vhodné nechat dítě chodit jenom po tvrdém a rovném povrchu. Pokud není možné pustit jej na měkkou trávu, mech či písek a hlínu, dopřejte mu pohyb po kořenovém koberci.
Na noze je velké množství nervových zakončení a stimuly z těchto zakončení formují budoucí pohybový stereotyp. Mají tedy vliv na vzpřímený stoj a chůzi. Hlavní zodpovědnost za správný stoj dítěte mají rodiče. Dopřejte mu dostatek času, neobouvejte ho do pevných bot, dokud nemá stabilní stoj.
Děti v raném a předškolním věku získávají hrubé pohybové stereotypy od svých rodičů. Proto je v tomto věku nutné dbát na správné držení těla a volit přiměřené pohybové aktivity se zaměřením na koordinaci a stabilitu. Dítě by se mělo vyvarovat asymetrickému zatěžování pohybového aparátu, např. nošení batůžku na jednom rameni a pravidelně se přezouvat podle druhu aktivity.
Pro zdravé nohy je důležité pracovat s různými druhy povrchu a vystavovat chodidlo nerovnostem. Sníží se tím riziko snížení, případně vymizení podélné klenby nožní. Pravděpodobně tento ortopedický problém (dnes spíše civilizační chorobu) znáte spíše pod pojmem "plochá noha".