Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG a RECENZE
  3. BLOG
  4. Zdravá dětská chodidla

Zdravá dětská chodidla

Správný vývoj dětské klenbyVelké procento dětí, které nastupují do školky, ale i školy mají problémy s plochými nohami. Když vezmeme v úvahu, že se dítě narodí zcela zdravé, musíme příčinu hledat v civilizačním způsobu života. Fyziologické postavení chodidel má vliv na správné držení těla a tzv. ploché nohy tak mohou způsobit pozdější bolesti zad, chodidel, nohou celkově a další ortopedické problémy, jejichž řešení se v budoucnu může prodražit.

Správný vývoj a podpora zdravého růstu dětí spočívá v pravidelném pohybu, cvičení, hraní, procvičování kreativity a fantazie pro zvýšení pohybových aktivit. Právě cvičení snižuje riziko snížení či vymizení podélné klenby nožní.

Příkladem jsou národy, u nichž se problém plochých nohou nevyskytuje díky dostatečnému pohybu, cvičení, ale zároveň i chůze na boso, která je správný vývoj chodidla naprosto bezbytná. Choďte s dětmi více ven naboso - nerovné povrchy pomáhají zapojovat svaly, o kterých ani nevíte - tento mechanismus procvičuje celé chodidlo, díky čemuž nahrazuje u ty nejlepší ortopedické pomůcky, které mají pomáhat v boji proti ploché noze. Pohybovat se v botách, které jsou těžké a nepoddajné, je náročné pro dospělého, natož pro dítě. Je však jasné, že to dnes není úplně možné, zejména ve městě. Nahrazuje chůzi naboso

Alespoň několik chvil denně v místnosti, školní družině nebo doma v pokojíčku, si může dětská nožička odpočinout a běhat bosa bez bačkůrek. Pomohou i speciální ortopedické pomůcky, kořenový koberec nebo chůze po vysypaných pevných hračkách, tedy chůze po nerovném povrchu.  

Vývoj nohy začíná už v kojeneckém věku, kdy se dítě učí stoupnout si, chodit a kdy se musí přizpůsobovat nerovnostem povrchu. V této rané fázi vývoje není vhodné nechat dítě chodit po tvrdém a rovném povrchu. Pokud není možné pustit jej na měkkou trávu, mech či písek a hlínu dopřejte mu pohyb po kořenovém koberci.

Na noze je velké množství nervových zakončení a stimuly z těchto zakončení formují budoucí pohybový stereotyp. Mají tedy vliv na vzpřímený stoj a chůzi. Hlavní zodpovědnost za správný stoj dítěte mají rodiče. Dopřejte mu dostatek času, neobouvejte ho do pevných bot dokud nemá stabilní stoj.

 

Děti v raném a předškolním věku získávají hrubé pohybové stereotypy od svých rodičů. Proto je v tomto věku nudné dbát na správné držení těla a volit přiměřené pohybové aktivity se zaměřením na koordinaci a stabilitu. Dítě by se mělo vyvarovat asymetrickému zatěžování pohybového aparátu, např. nošení batůžku na jednom rameni a pravidelně se přezouvat podle druhu aktivity.

 

Pro zdravé nohy je důležité pracovat s různými druhy povrchu a vystavovat chodidlo nerovnostem. Sníží se tím riziko snížení, případně vymizení, podélné klenby nožní. Pravděpodobně tento ortopedický problém (dnes spíše civilizační chorobu) znáte spíše pod pojmem "plochá noha".

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
COPYRIGHT ROOTYRUG 2015 - 2021 - ALL RIGHTS RESERVED.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.